Leczenie zmian naczyniowych, rumienia
Jak działa laser Fotona Nd:Yag:Zasada działania lasera Fotony opiera się na procesie fototermolizy. W trakcie terapii emitowana energia świetlna jest pochłaniania przez barwnik krwi (hemoglobinę), a następnie zostaje zamieniana w ciepło. W skutek temperatury woda znajdująca się w tkance zostaje odparowana oraz naczynia zostają pochłonięte, skoagulowane gdzie w późniejszym etapie są wchłaniane przez organizm.
Promień lasera Nd:Yag Fotony głęboko wnika w tkanki, efektywnie dostarczając jego energię zarówno do dużych jak i małych naczyń krwionośnych. Długi zmienny kwadratowy impuls lasera Nd:Yag Fotony jest najefektywniejszy do leczenia większych, głębiej leżących naczyń, będąc jednocześnie efektywnym przy leczeniu małych , płytkich zmian.
Laser Fotona Spectro Sp Nd:Yag 1064nm jest najlepszą długością światła do tego typu zabiegów. Bezpośrednio po zabiegu skóra danego miejsca może być lekko zaczerwieniona. Natomiast efekt wchłonięcia naczynek jest bardzo szybki.
Dodatkowo przy zabiegu jest używany punktowy system chłodzenia Zimmer Crio 6 w celu zmniejszenia dyskomfortu ciepła (temp. Chłodzenia ok -35*C)
System jest bardzo precyzyjny ponieważ plamka jaką zamykamy naczynia to 2 mm. Podczas zabiegu lekarz dobiera parametry zabiegowe do każdego naczynia. Przy głębszych naczyniach czas trwania impulsu jest wydłużany.
W przypadku głębszych naczyń krwionośnych, których granice są początkowo niewyraźne, kryterium oceny zabiegu zostaje osiągnięte, gdy kolor zmienia się z jaśniejszych odcieni niebiesko – zielonych do ciemniejszych. Nie ma widocznego blednięcia w przypadku głębokich naczyń krwionośnych. Przy większych zmianach typu rumień lub naczyniaki jest używamy skaner S-11.
Wskazania do zabiegu:
- Naczyniaki krwionośne – włosowate i jamiste;
- Rozszerzenie naczyń – naczyniaki starcze, gwiaździste, rubinowe
- Wady rozwojowe naczyń – teleangiektazje (proste, rozgałęzione, pajączkowate,)
- Wady rozwojowe naczyń żylnych i tętniczych
- Rumień utrwalony niezapalny
- Malformacje – żylne, rozrostowe, naczyniak włośniczkowy
Jak długo trwa zabieg?
Wszystko zależy od wielkości obszaru zabiegowego. Średni czas trwania zabiegu to 15-45 minut.
Jakie są odczucia podczas zabiegu:
W trakcie trwania zabiegu dana zmiana jest naświetlana wiązką światła lasera oraz chłodzona zimnym powietrzem w celu wyeliminowania dyskomfortu ciepła. Dodatkowym znieczuleniem jest położeniu kremu EMLA godzinę przed zabiegiem.
Zastrzeżenia po zabiegu:
Bezpośredni po zabiegu należy unikać sauny, solarium, słońca.
Po zabiegu należy stosować kremy z filtrem co najmniej SPF 15,30.
Przeciwskazania do zabiegu:
Świeża opalenizna, ciąża, cukrzyca, epilepsja, leki foto i światło uczulające, bliznowce, świeże rany, stymulator serca, łuszczyca- bielactwo, przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi, świeże infekcje skórne, stosowanie kramów z retinolem, Stosowanie ziół: nagietek, dziurawiec.