Rodzaje zmian skórnych:
Znamiona barwnikowe – zbudowane są z komórek barwnikowych skóry, czyli melanocytów. Znamiona barwnikowe można podzielić na: wrodzone i nabyte, atypowe i zwykłe.
Znamiona łagodne – towarzyszą człowiekowi już od urodzenia lub pojawiają się w wieku dziecięcym. Są symetryczne, posiadają regularny kształt oraz równomierne rozmieszczenie barwnika, można bez problemu wskazać ich brzeg. Istnieje niewielka szansa, że z takiego znamienia rozwinie się czerniak.
Znamię barwnikowe atypowe – zwane również dysplastycznym. Ma nieregularny kształt, wielkość >6mm, zróżnicowane nasycenie barwnikiem oraz nieregularne brzegi. Znamiona atypowe należy uważnie obserwować, ponieważ mogę ulec zezłośliwieniu i przekształceniu w czerniaka. Konieczne są regularne wizyty u lekarza (6-12 miesięcy) oraz ochrona przed promieniami UV.
Zmiany na powiekach – wszelkie zmiany w okolicach przydatków oka powinny zostać skonsultowane z okulistą, ponieważ nie zawsze bez tego można ustalić ich pochodzenie. Również zabieg usuwania zmian w okolicach oczu i przydatków oka wykonywany jest przez okulistę.
Gradówka – to przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego, które w łagodnej postaci można leczyć u okulisty. Jeśli gradówka utrzymuje się dłużej, a leczenie bezinwazyjne jest nieskuteczne wykonuje się zabieg usunięcia gradówki poprzez usunięcie zalegającej masy oraz torebki gradówki.
Kępki żółte – to związane z odkłądaniem się cholesterolu w skórze zmiany grudkowe umiejscowione najcześciej w okolicy powiek.
Róg skórny – to fragment naskórka, który poprzez nadmierne rogowacenie powoduje nagromadzenie mas rogowych. Powierzchnia tych mas charakteryzuje się chropowatością. Rogi skórne mogą towarzyszyć zarówno łagodnym, jak i złośliwym zmianom, dlatego ważne jest ich usunięcie i przebadanie.
Tłuszczak – to zbudowany z tkanki tłuszczowej łagodny nowotwór. Tłuszczaki są z reguły bezbolesne, rosną bardzo wolno i są miękkie w dotyku. Usuwa się je głównie z powodów kosmetycznych lub w sytuacjach, gdy powodują ból lub ograniczają ruch.
Włókniaki – to łagodne nowotwory pochodzące z tkanki łącznej.
Włókniaki miękkie – są wrodzonymi, niegroźnymi tworami, zwykle umiejscowionymi na szyi lub karku. Bardzo często występują u starszych kobiet. Usuwanie włókniaków miękkich wykonywane jest głównie ze względów estetycznych. Mają kolor skóry lub są odrobinę ciemniejsze.
Włókniak twardy – zwany też histiocytomą lub dermatofibrą. Jest płaskim tarczowatym lub guzkowatym tworem o czerwonym, sinym lub brązowym zabarwieniu, o wielkości do 1 cm. Zazwyczaj występują pojedynczo. Pojawiają się w każdym wieku, najczęściej w efekcie urazu miejscowego lub zapaleniu mieszka włosowego. Włókniaki twarde z reguły zlokalizowane są na kończynach dolnych i tułowiu. Jedyną metodą leczenia jest chirurgiczne wycięcie zmiany.
- zwykłe
- stóp
- płaskie
- przejściowe
- kłykciny kolczyste – brodawki płciowe.
KONSULTACJE – BLEFAROPLASTYKA POWIEK
Blepharoplastyka to zabieg usuwający nadmiar skóry i tłuszczu z okolicy górnych i dolnych powiek. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Zabieg zwykle trwa około godziny. Nacięcia na górnych lub dolnych powiekach (a więc także potem blizny) zostają ukryte w naturalnym załamaniu powieki. Nie jest to operacja, a jedynie zabieg estetyczny.
Chirurgicznej korekcji opadających powiek mogą poddać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy cieszą się dobrym zdrowiem. Korekcja powiek może znacznie poprawić wygląd twarzy i samopoczucie, jak i postrzeganie przez innych ludzi. Korekcję opadających powiek można wykonać do dwóch razy w życiu, a efekt zabiegu utrzymuje się około 10-20 lat.
Przeciwwskazania do zabiegu korekcji powiek:
Zabieg korekcji opadających powiek nie jest wykonywany, gdy pacjent choruje na:· nadczynność tarczycy,
· nadciśnienie tętnicze,· chorobę Graves-Bassedova,
· choroby serca,· cukrzycę,
· choroby oczu (w tym zespół suchych oczu, jaskra, odwarstwienie siatkówki).Przed zabiegiem wykonuje się standardowe badania krwi oraz badania dodatkowe, jeśli są ku temu wskazania.