Trądzik jest powszechnym, ale często źle rozumianym stanem, który jak się ocenia, dotyka ponad 45 mln osób na całym świecie.
Stan początkowo objawia się zaczerwienieniem centralnie na twarzy, na policzkach, nosie i czole. Z uwagi na to, że stan postępuje, mogą rozwinąć się inne objawy, takie jak permanentne zaczerwienienie, czerwone wybrzuszenia (niektóre ropiejące), zaczerwienione oczy z uczuciem zapiaszczenia, wrażenie pieczenia i/lub kłucia, małe naczynia krwionośne widoczne w pobliżu powierzchni skóry a w zaawansowanych przypadkach bulwiasty nos.
Jak powstają zmiany trądzikowe:
Zmiany trądzikowe powstają w wyniku nadmiernego wytwarzania łoju oraz wzmożonego rogowacenia komórek przewodu wyprowadzającego gruczołów łojowych skóry. Nakładające się na siebie warstwy zrogowaciałego naskórka zapychają przewód wyprowadzający i zamykają jego ujście. Zablokowane ujście kanału gruczołu łojowego czopem łoju i zrogowaciałych komórek to tzw. zaskórnik, który jest niezapalną postacią trądziku.
Trądzik różowaty może być mylony, ale również współistnieć, z trądzikiem pospolitym i/lub łojotokowym zapaleniem skóry. Trądzik różowaty dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety w każdym wieku, ale kobiety w średnim wieku są bardziej podatne z uwagi na gorące zaczerwienienia podczas menopauzy.
Przyczyny jego powstania:
– zaburzenia hormonalne
– nieprawidłowe rogowacenie
– nadprodukcja łoju, zaburzony skład lipidów w sebum skóry
Jak długo trwa zabieg?
Wszystko zależy od wielkości obszaru zabiegowego. Średni czas trwania zabiegu to 15-30 minut.
Jakie są odczucia podczas zabiegu:
W trakcie trwania zabiegu dana zmiana jest naświetlana wiązką światła lasera oraz chłodzona zimnym powietrzem w celu wyeliminowania dyskomfortu ciepła. Dodatkowym znieczuleniem jest położeniu kremu EMLA godzinę przed zabiegiem.
Czy potrzebne są dodatkowe zabiegi?
Po 7-8 miesiącach od serii zabiegowej dobrze jest wykonać jeden zabieg podtrzymujący kondycję skóry. Również dobrze jest wykonanie kilku zabiegów terapii światłem LED.
Jakich efektów można się spodziewać:
Efekt zabiegowy widoczny jest już po 2 tygodniach od zabiegu, natomiast optymalne rezultaty uzyskujemy już po 2-3 miesiącach.
Całkowite wygładzenie i poprawa skóry następuje na przestrzeni roku po przeprowadzeniu serii zabiegów.
Czy zabieg wymaga specjalnego przygotowania :
Przed zabiegiem skóra nie może być opalona, nie wolno spożywać alkoholu w dniu jego wykonania, na skórze nie może być jakichkolwiek uszkodzeń.
Co należy zrobić po zabiegu:
Na obszar poddany zabiegowi należy nanieść krem przyspieszający gojenie np. Cicalfate, Alantan. Natomiast w ciągu dnia należy smarować skórę filtrem zabezpieczającym SPF 30.
Przeciwskazania do wykonania zabiegu:
Świeża opalenizna, ciąża, cukrzyca, epilepsja, leki foto i światło uczulające, bliznowce, świeże rany, stymulator serca, łuszczyca – bielactwo, przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi, świeże infekcje skórne, stosowanie kramów z retinolem, stosowanie ziół: nagietek, dziurawiec, niektóre choroby skóry: np trądzik różowaty, łuszczyca, solarium 4 tygodnie przed zabiegiem i po zabiegu.