Sculptra – Kwas L-polimlekowy

Kwas L-polimlekowy (PLLA), preparat o nazwie Sculptra, jest polimerem kwasu mlekowego. To syntetyczny, biodegradowalny, biokompatybilny i neutralny immunologicznie materiał, którego podanie nie wymaga wykonywania wcześniejszych testów alergicznych.

Kwas L-polimlekowy w medycynie znany jest już od lat 60-tych ubiegłego wieku. Znalazł szerokie zastosowanie w produkcji wchłanialnych szwów chirurgicznych, implantów wewnątrzkostnych i tkanek miękkich, a także w stomatologii jako implanty (śruby, bolce, protezy) oraz jako nośniki stałego uwalniania składników bioaktywnych. W dermatologii i chirurgii estetycznej stosowany jest od kilkunastu lat. Sculptrę stosuje się w celu przywracania utraconej objętości twarzy, leczenia zmarszczek, trądziku oraz zanikowych i wciągniętych blizn w obrębie twarzy i innych części ciała.

Podanie preparatu Sculptra powoduje powolną i stopniową syntezę nowych włókien kolagenu dzięki stymulacji fibroblastów znajdujących się w miejscu iniekcji. W efekcie następuje wzrost napięcia i zwiększa objętość tkanek miękkich, co umożliwia wymodelowanie konturów twarzy, kształtów żuchwy i podbródka. Skóra staje się bardziej napięta, wygładzona, pełniejsza i jędrna. Poprawia się również jakość skóry. Efekt odmłodzenia skóry uzyskuje się poprzez dodanie jej utraconej objętości.

Aby osiągnąć oczekwiany efekt zaleca się wykonanie 3-4 zabiegów w odstępach od 4 do 6 tygodni. Spodziewany efekt widoczny jest po około 3 miesiącach od ostatniego zabiegu i utrzymuje się aż do 36 miesięcy. Podanie preparatu Sculptra jest doskonałym uzupełnieniem innych zabiegów małoinwazyjnych, jak np. ostrzyknięcie toksyną botulinową i kwasem hialuronowym czy zabiegów inwazyjnych chirurgicznych jak korekcja powiek i lifting twarzy.

Możliwość komentowania została wyłączona.